وی پی ان PPTP

آیا قصد استفاده از وی پی ان را دارید؟ چنانچه به دنبال یک سرویس دهنده وی پی ان می گردید  و یا می خواهید وی پی ان خود را راه اندازی کنید لازم است؛ یک پروتکل انتخاب کنید. البته برخی از سرویس دهندگان وی پی ان نیز به شما اجازه انتخاب بین پروتکل های مختلف را می دهد. در این مقاله سعی داریم تا تمام مسائل پیرامون پروتکل ها را تشریح کنیم تا استانداردها و ارتباط پروتکل ها را با یکدیگر بشناسید و بهترین انتخاب را داشته باشید. با گادنت همراه باشید:

PPTP

از PPTP استفاده نکنید. PPTP یا همان تونل زنی نقطه به نقطه (Point-to-point tunneling) پروتکل رایجی است که در سیستم عامل ویندوز از زمان ویندوز 95 به بعد به شکل های مختلفی اجرا می شود. PPTP مسائل و مشکلات امنیتی شناخته شده زیادی دارد و احتمالا NSA ( و دیگر سازمان های جاسوسی ) این ارتباط به ظاهر “ایمن” را رمز گشایی کرده اند. این بدان معناست که مهاجمین و حتی دولت ها راحت تر می توانند به این ارتباطات دسترسی داشته باشند.
PPTP متداول و راه اندازی آن آسان است؛ کلاینت های آن بر روی بسیاری از پلتفرم ها از جمله ویندوز راه اندازی می شوند. این چند مورد تنها برتری های PPTP هستند که به خطرات آن نمی ارزند.

به طور خلاصه: PPTP قدیمی و آسیب پذیر است ، همچنین بسیار رایج بوده و راه اندازی اش راحت است. بهتر است از آن استفاده نکنید.