وی پی ان L2TP/IPsec

پروتکل تونل لایه دو (Layer 2 Tunnel) نوعی از وی پی ان است که از هیچگونه رمزنگاری استفاده نمی کند. به همین دلیل است که معمولا در کنار آن از رمزنگاری IPsec استفاده می کنند. با آمدن آن به دسکتاپ و موبایل ها، استفاده کردن از آن بسیار آسان شده است. L2TP از پورت 500 UDP استفاده می کند؛ این مساله به معنای این است که نمی توان آن را همانند OpenVPN به پورت دیگری برد، به همین علت بلوکه کردن آن آسان و رد شدن از فایروال ها به وسیله آن سخت است.
از لحاظ تئوری، رمزنگاری IPsec ایمن است. نگرانی هایی مبنی بر امکان تضعیف این استاندارد توسط NSA وجود دارد، البته در این زمینه هیچکس یقین ندارد. همچنین L2TP نسبت به OpenVPN کندتر است. در L2TP در یک پروسه دو مرحله ای ترافیک باید ابتدا به فرم L2TP در بیاید و سپس به وسیله IPsec رمزنگاری شود.

خرید vpn

به طور خلاصه: L2TP/IPsec از لحاظ تئوری امن است. اما نگرانی هایی نیز وجود دارد. راه اندازی آن ساده است اما عبور کردن از فایروال ها به وسیله آن بسیار سخت است و همچنین مانند OpenVPN به صرفه نیست. تا جای ممکن از OpenVPN استفاده کنید ولی در صورت نیاز، استفاده از  L2TP/IPsec را نسبت به PPTP ترجیح دهید.